Płatności smartfonem

Świat finansów rozwija się równie szybko jak powiązana z nim technologia. Jeszcze na początku XXI wieku korzystaliśmy z książeczek czekowych. Dziś by zapłacić za obiad, paliwo na stacji benzynowej, czy nawet bułki w osiedlowym sklepie nie potrzebujemy już nawet karty kredytowej, wystarczy nam zwykły telefon. Jak to działa?

Coraz częściej w sklepach czy restauracjach widzimy jak niektóre osoby, gdy przychodzi do zapłacenia rachunku, wyciągają swój smartfon. Chwilę potem albo przykładają go do czytnika kart kredytowych lub przesuwają palcem po ekranie i wpisują kod w terminalu. Te dwa różne zachowania wskazują na dwie różne metody płatności. I faktycznie obecnie bankowość mobilna z poziomu telefonu to albo aplikacje bankowe z BLIK, albo płatności zbliżeniowe NFC.

Technologia NFC

Płatność zbliżeniowa jest szybka i wygodna

Ten rodzaj płatności rozprzestrzenił się wraz z upowszechnieniem się w telefonach technologii Near Field Communication, czyli NFC. Bazuje ona na komunikacji radiowej o wysokiej częstotliwości, ale bardzo krótkim zasięgu, około 15-20 centymetrów. W swoich pierwotnych założeniach jej celem było parowanie urządzeń, umożliwiając tym samym szybki i wygodny przeszył danych za pomocą łącza Bluetooth. Telefony wyposażone w NFC zetknięte ze sobą lub położone blisko siebie, odnajdywały się wzajemnie i umożliwiały wygodny transfer plików, bez potrzeby „przeklikiwania” się przez opcje i ręcznego wyszukiwania urządzenia.
Standar ten można rozszerzyć o tzw. tagi NFC, czyli naklejki z chipem, który uruchamiały i wysyłały informacje do telefonu.

Karty NFC

Rozwiązanie te zaczęły wykorzystywać banki, by ułatwić swoim klientom dokonywanie płatności.
Wprowadzono je do kart płatniczych, by konsument robiąc niewielkie zakupy nie musiał wpisywać kodu, a jedynie przyłożyć kartę do czytnika. Wygoda ta sprawiła, że coraz częściej zaczęliśmy płacić kartą, nawet w przypadku małych kwot.

Płatność zbliżeniowa telefonem

W tym momencie ktoś wpadł na pomysł, by pozbyć się kompletnie karty i zastąpić ją telefonem, w którym technologia NFC była znana już od pewnego czasu. Jedyne co należało zrobić, to zainstalować na urządzeniu odpowiednią aplikację. Telefon mamy bowiem praktycznie ze sobą zawsze, a portfel z kartami już niekoniecznie. W efekcie praktycznie każdy bank posiada własny program bankowości mobilnej, pozwalający klientom płacić zbliżeniowo smartfonem. Ponadto, dzięki aplikacjom, takim jak Android Pay możemy z poziomu jednej aplikacji obsługiwać kilka kart kredytowych, zmieniając nasz telefon w wirtualny portfel. Co ważne, program ten potrafi działać całkowicie offline.

Aplikacje mobilne

Brak portu NFC w naszym smartfonie nie oznacza, że będziemy pozbawieni możliwości wykonywania płatności przez telefon. Z pomocą przychodzą nam tutaj aplikacje mobilne banków, które pozwalają nie tylko wykonywać przelewy bankowe przez internet, ale też dzięki np. BLIK’owi płacić za zakupy w sklepach, czy nawet wypłacać gotówkę z bankomatu, gdy nie mamy przy sobie karty.

BLIK w praktyce

BLIK to stworzony przez Polaków system płatności mobilnych. Dostępny jest w większości występujących na naszym rynku banków i znajduje się, jako jedna ze składowych ich aplikacji na urządzenia mobilne. Płatność za pomocą BLIK-u należy do jednych z prostszych.
Stojąc przy kasie w sklepie lub przed bankomatem wybieramy opcję płatności BLIK. W tym samym czasie otwieramy „apkę” naszego banku i też wybieramy BLIK’a. W naszym telefonie wyświetli się 6-cyfrowy numer, który musimy wpisać w bankomacie lub w sklepowym terminalu. Po jego wpisaniu na telefonie pojawia się kwota transakcji/wypłaty i pytanie o jej akceptacje. Gdy ją potwierdzimy, otrzymujemy gotówkę/potwierdzenie o pomyślnym przebiegu transakcji, o ile mieliśmy odpowiednie środki od jej wykonania.
Z racji tego, że BLIK stanowi jedną z części aplikacji mobilnych banków, poszczególne umiejscowienie przycisków, poleceń i dodatkowych kodów (np. pinu do aplikacji/konta) może różnić się w zależności od tego, czy korzystamy z PKO, BZWBK, ING itd.

BLIK w sieci

BLIK, w porównaniu do wcześniej opisywanych transakcji NFC, daje nam możliwość wykorzystania go przy wykonywaniu transakcji w internecie. Cała płatność przebiega analogicznie, jak w przypadku wykonywania płatności w sklepie. Na stronie internetowej, w metodach płatności wybieramy płatności z góry i płatność BLIK’iem, następnie w wyznaczonym polu wpisujemy z telefonu nasz 6-cyfrowy numer i potwierdzamy na smartfonie wykonanie wpłaty. Metoda ta, w odróżnieniu od klasycznych przelewów działa natychmiastowo, dzięki czemu nie tracimy czasu na zaksięgowanie płatności, co w wielu przypadkach znacząco przyśpiesza moment wysłania towaru.

Minusem BLIK’a jest niestety konieczność bycia online, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami, wynikającymi z przesyłu danych sieci komórkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *