P9 lite vs P9 lite 2017

Od pewnego czasu przyzwyczajamy się do tego, że najwięksi producenci smartfonów co roku wypuszczają nowe wersje swoich sztandarowych modeli. Nie inaczej jest z marką Huawei, która w tym roku zaprezentowała nową wersję sprzedażowego hitu z tamtego roku P9 lite. Czy odnowiony wariant hitu, który zdetronizował Huawei P8 Lite, to taki sam technologiczny przeskok, jak pomiędzy Huawei 8 i 9? Sprawdźmy to.

Pierwsze wrażenie

 

P9 lite 2017
P9 lite 2017

Wygląd zewnętrzny, czyli rzecz najbardziej subiektywna z subiektywnych. Oba telefony mają delikatnie inny wygląd. Najważniejszą różnicą jest tutaj wykorzystanie 2017’stki w technologii 2,5D. Zaokrąglona obudowa, wraz z większym promieniem krawędzi powoduje, że nowy Huawei P9 wygląda bardziej lekko i nowocześnie. Do obłości formy wpisuje się też zmiana kształtu czytnika linii papilarnych. W nowym modelu przyjął on kształt koła, to samo stało się też z obiektywem aparatu. Ponadto, tył telefonu został pokryty delikatną warstwą szkła. Efekt? Telefon wygląda na droższy niż jest w rzeczywistości. Minusy? Zbiera odciski palców w zawrotnych ilościach.

Aparaty fotograficzne w Huawei P9 lite i P9 lite 2017

Aparaty fotograficzne różnią się nie tylko wyglądem obudowy obiektywu.

P9 Lite 2017
P9 Lite 2017

Wersja 2017 straciła jeden megapiksel rozdzielczości i ma ich 12 przy takiej samej matrycy i jasności obiektywu. Rozwiązanie to wyszło smartfonowi na dobre. Różnice są wprawdzie niewielkie, ale przy słabszym oświetleniu mamy delikatnie mniejsze szumy, co przekłada się na nieco ostrzejszy obraz. Aby jednak zauważyć różnice, trzeba otworzyć zdjęcie w pełnych rozmiarach. Gdy oglądamy miniaturę fotografii lub wydrukujemy ją w klasycznym formacie 9×13 lub 10×15 centymetrów różnica będzie niewidoczna.

 

Podzespoły

Pod względem parametrów technicznych telefony prezentują się praktycznie identycznie. Dysponują takim samym procesorem, identycznym wyświetlaczem, takim samym układem graficznym i bateriami o pojemności 3000 mAh. W testach jednak dużo lepiej prezentuje się wersja z 2017 roku. Wszystko za sprawą ilości pamięci operacyjnej. Młodszy brat posiada 3 GB ram, a wersja z 2016 roku jest wyposażona tylko w 2 GB. Różnica ta jest odczuwalna i stanowi atut przemawiający na korzyść tegorocznego modelu.

 

Krewny z drugiej strony Odry

P9 Lite
P9 Lite

Problem w tym, że model Huawei P9 Lite 2017 ma poważnego konkurenta z zagranicy. Tak się bowiem dziwnie złożyło, że do naszego kraju trafił Huawei P9 Lite dysponujący hybrydowym slotem na kartę pamięci, ale z mniejszą ilością ram. Przeglądając oferty np. niemieckich sklepów i operatorów możemy natrafić na smartfon, który wprawdzie nie dysponuje możliwością korzystania z dwóch kart sim, ale za to posiada tyle samo ram co tegoroczny model. Jest to P9 Lite w tak zwanej dystrybucji europejskiej.

Huawei P9 lite vs P9 lite 2017 starcie drugie

Gdy porównamy P9 Lite w dystrybucji europejskiej z wersją z 2017 roku zobaczymy, że praktycznie jedyną różnicą w podzespołach jest procesor. W nowej wersji występuje Kirin 655, a w starszej Kirin 650. Co to oznacza w praktyce? Testy pokazują, że oba procesory są praktycznie identyczne pod względem osiągów i różnica w ich codziennym użytkowaniu jest niewidoczna.

Wszystko sprowadza się więc do wyglądu modelu i ewentualnie aparatu fotograficznego, który, jeśli nie będziemy drukować fototapet, nie ma większego znaczenia.

Pozostają więc kwestie estetyczne, a tego nie sposób jednoznacznie ocenić.

P9 Lite
P9 Lite

Podsumowanie

Czy nowy model Huawei P9 Lite jest lepszy od wersji z 2016 roku? Tak. Czy różnica jest widoczna? Tak. Czy opłaca się kupić P9 Lite 2017? Tutaj odpowiedź nie jest już taka prosta. Porównując go z polską wersją Huawei P9 Lite (2016), tak. Jeśli jednak mamy dostęp do modelu dystrybuowanego w zachodniej Europie, warto porównać ceny i wygląd obu tych wersji, aby wybrać opcję bardziej korzystną dla siebie.

Wszystkie zdjęcia telefonów, wykorzystane w tym wpisie, pochodzą z oficjalnej strony internetowej HUAWEI.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *