Jak dbać o etui na smartfon?

Etui dla naszego smartfona ma być „zbroją”, która ochroni urządzenie przed zniszczeniem. By w pełni spełniać swoją rolę, wymaga odpowiedniej konserwacji. Co więc zrobić, by nasz ulubiony case posłużył jak najdłużej?

Ciężka próba

Etui ma zabezpieczać nasz telefon. Oznacza to, że staje się granicą między urządzeniem i otoczeniem. Jego zadaniem jest więc powstrzymywanie zagrożeń z zewnątrz, zwłaszcza tych, które mogą pojawić się w damskiej torebce, męskich spodniach czy plecaku. Etui jest narażone na tłuszcz i brud z naszych rąk. Kładziemy go na nierównym, szorstkim podłożu. Brudzimy go płynami, jedzeniem, olejem i innymi substancjami. Wszystko to powoduje, że z każdym dniem nasz case coraz mniej przypomina to nowo kupione etui, na które zdecydowaliśmy się w sklepie.

 

Brudne etui zagrożeniem dla telefonu

Podtytuł ten brzmi dość przewrotnie, bo przecież etui powinno chronić nasze urządzenie. Aczkolwiek brudne, zniszczone etui może stać się wrogiem dla smartfona, a nie sojusznikiem. Wszystko to spowodowane jest drobinkami piasku lub kurzu, które dostają się pod „plecki”. Jeśli nie dbamy o nasze etui, nie zdejmujemy go i nie czyścimy regularnie, może okazać się, że w którymś miejscu przylega gorzej do telefonu. W miejscu tym mogą dostać się pod obudowę drobne zanieczyszczenia mogące zarysować nasz telefon. Problem jest o tyle zdradliwy, że nie przekonamy się, czy coś dostało się pod pokrowiec, do momentu, gdy go nie zdejmiemy. Podobnie ma się sytuacja z małymi kroplami płynu, które wciekły w szczelinę. Warto więc zdejmować obudowę do mycia i regularnego sprawdzania, czy żadne niepożądane drobinki nie dostały się pomiędzy smartfon, a etui.

Konserwacja etui

Konserwacja etui nie powinna nikomu przysparzać większych trudności. Najczęściej mamy do czynienia z dwoma typami case’ów: tym wykonanym z tworzywa sztucznego TPU i tym ze skóry lub skóry syntetycznej.
Czyszczenie etui TPU należy do bardzo prostych. Należy ściągnąć je z urządzenia, zamoczyć w ciepłej, ale nie gorącej wodzie i myć miękką gąbką lub ściereczką. Jeśli plamy tego wymagają, warto skorzystać z mydła. Podczas takiego mycia musimy bacznie uważać, czy przypadkiem na wewnętrzną stronę obudowy nie dostały się drobinki piasku lub pyłu, mogą one bowiem porysować obudowę naszego urządzenia. Po czyszczeniu należy wytrzeć pokrowiec do sucha.

Powinniśmy także przyjrzeć się naszemu smartfonowi przed ponownym włożeniem go w case. Warto go delikatnie przeczyścić i usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia, które dociśnięte przez obudowę mogłyby spowodować rysy na tyle telefonu.
Przy czyszczeniu etui warto wstrzymać się z używaniem środków, takich jak proszki do prania, płyny do mycia naczyń, alkohole czy rozpuszczalniki. Mogą one uszkodzić pokrowiec, lub co gorsze, jeśli ich odpowiednio nie usuniemy, zniszczyć nawet telefon. Dlatego „silikonowe” obudowy powinno się regularnie czyścić, ale bez inwazyjnych środków i detergentów. Tym bardziej, że brud na długo nieczyszczonej obudowie potrafi wniknąć w strukturę tworzywa i okazać się nie do usunięcia.

Eco skóra

Większość pokrowców z klapką jest wykonanych ze skóry lub eko skóry i tworzywa sztucznego. Ich konserwacja i czyszczenie jest stosunkowo proste. Możemy użyć wody z mydłem, ale jeśli posiadamy gdzieś środki przeznaczone specjalnie do tych materiałów, możemy je spokojnie wykorzystać (są dostępne głównie w sklepach obuwniczych lub odzieżowych). Czyszcząc pamiętajmy, by zbytnio nie zalewać skóry i eko skóry wodą. Tej drugiej nie wolno też taktować alkoholami i produktami na bazie nafty. Użycie takich środków może spowodować pękanie materiału na skutek jego zesztywnienia.
Etui ze skóry naturalnej powinno zaś trzymać się z dala od maści, kosmetyków i szminek. Tłusta konsystencja może niestety zostawić brzydkie, praktycznie nie do wyczyszczenia śl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *